یکشنبه, ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ / بعد از ظهر / | 2023-06-04
کد خبر: 56207 |
تاریخ انتشار : ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۳:۳۱ |
ارسال به دوستان
پ

از مرداد ۱۳۹۹ تا امروز شاخص کل فراز و فرود زیادی را تجربه کرد. پس از آن که قله دو میلیون و ۷۸ هزار واحد را برای اولین بار فتح کرد با شیب تندی نزولی شد و این روند کاهشی حدود ۶ ماه به طور نفس گیری ادامه داشت. پس از آن بازار اگرچه تغییر وضعیت نداد؛ اما متعادل‌تر ادامه یافت. در این مدت دو سوم از بازار بالاتر از سقف تاریخی معامله می‌شود ۴۰ نماد در محدوده سقف تاریخی هستند و یک سوم از آن‌ها بین ۴۰ تا ۸۰ درصد پایین‌تر از سقف بازارند.

اقتصادسنج| از مرداد ۱۳۹۹ تا امروز شاخص کل فراز و فرود زیادی را تجربه کرد. پس از آن که قله دو میلیون و ۷۸ هزار واحد را برای اولین بار فتح کرد با شیب تندی نزولی شد و این روند کاهشی حدود ۶ ماه به طور نفس گیری ادامه داشت. پس از آن بازار اگرچه تغییر وضعیت نداد؛ اما متعادل‌تر ادامه یافت. در این مدت دو سوم از بازار بالاتر از سقف تاریخی معامله می‌شود ۴۰ نماد در محدوده سقف تاریخی هستند و یک سوم از آن‌ها بین ۴۰ تا ۸۰ درصد پایین‌تر از سقف بازارند.

از مرداد ۱۳۹۹ تا امروز شاخص کل فراز و فرود زیادی را تجربه کرد. پس از آن که قله دو میلیون و ۷۸ هزار واحد را برای اولین بار فتح کرد با شیب تندی نزولی شد و این روند کاهشی حدود ۶ ماه به طور نفس گیری ادامه داشت. پس از آن بازار اگرچه تغییر وضعیت نداد، اما متعادل‌تر ادامه یافت.

از حدود ۶ ماه قبل؛ اما بازار عزم خود را جمع کرد تا رکورد‌های جدیدی را خلق کند. بسیاری از نماد‌ها روند صعودی گرفتند و با عبور از سقف تاریخی مرداد ۹۹، بازدهی‌های خوبی هم دادند. اما بخشی از نماد‌ها هنوز نسبت به بالاترین قیمتی که تا پیش از این تجربه کرده اند، فاصله دارند.

بررسی بازدهی شرکت‌ها نسبت به سقف تاریخی بازار نشان می‌دهد که حدود ۲۵۰ نماد نیاز به رشد بیشتری دارند تا به بالاترین قیمتی که در مرداد سال ۱۳۹۹ به آن رسیده بودند، دوباره دست یابند. یعنی تقریبا ۳۷ درصد از نماد‌ها هنوز از سقف تاریخی خود فاصله دارند. این فاصله در یک سوم از نماد‌ها بین ۴۰ تا ۸۰ درصد است.

فاهواز، وملی، وشمال، ثنوسا، جهرم، فسا، داراب، لپارس، گکوثر، آینده، لکما، خصدرا، خکمک، کیسون، غمارگ، گشان، قثابت، وپسا، سخواف، سمایه، غنوش و وملت نسبت به سقف تاریخی بازار دارای بیشتری فاصله هستند.

لازم به ذکر است که در این گزارش عرضه‌های اولیه بعد از ۱۹ مرداد ۹۹ و همچنین شرکت‌های سرمایه گذاری استانی حذف شده اند.

بازار سرمایه از آبان ۱۴۰۱ تا کنون روند افزایشی خوبی را تجربه کرده است. در این دوره بیش از ۶ ماهه شاخص کل در عبور از سقف تاریخی خود موفق عمل کرد و پس از این رکورد همچنان به روند افزایشی خود ادامه داد و به قله‌های بالاتری هم رسید.

در این دوره بسیاری از نماد‌ها نیز موفق به عبور از سقف تاریخی خود شدند. در حقیقت بیش از ۴۳۰ نماد اکنون در محدوده‌های قیمتی بالاتر از سقف تاریخی بازار داد و ستد می‌شوند؛ اما فاصله قیمتی آن‌ها نسبت به سقف بازار با هم متفاوت است.

از مرداد ۹۹ تا کنون نماد‌های فجوش، جوین، غناب، خلیبل، کباده، قاروم، وسالت، رفاه، چنوپا، قیستو، کورز، ودانا، وآتوس، خبنیان، شتهران، پشاهن، بتک، خعمرا، باران، گدنا، شاروم، خفولا، بوعلی، کیا، نبروج، شرنگی، کصدف و سپرمی بیشترین بازدهی مثبت را داشتند و اکنون با بیشترین فاصله قیمتی نسبت به سقف تاریخی خود قرار دارند.

۴۰ نماد در محدوده سقف تاریخی هستند

فاصله برخی از نماد‌ها هم نسبت به سقف تاریخی بسیار اندک است. یعنی در واقع نماد‌های تابا، وکار، دکوثر، سبزوا، زکشت، قشرین، غپآذر، کماسه، غشهد، شجم، ملت، شفارس، تکنار، دقاضی، بهپاک، ثپردیس، وحافظ، غچین، فن اوا، غیوان، غبهنوش، ولتجار، وایرا، قزوین، تنوین، شفن، لخزر، صبا، ثشرق، وثخوز، فسپا، پکرمان، قرن، وتوسکا، چکاوه، شپنا، وخاور، وشهر، فجام و سخزر اکنون در محدوده سقف تاریخی قیمتی خود معامله می‌شوند.

گفتنی است در این گزارش اسامی عرضه‌های اولیه بعد از ۱۹ مرداد ۹۹ و همچنین سرمایه گذاری‌های استانی حذف شده اند.

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط اقتصادسنج در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید