جمعه, ۱۷ آذر ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | 2023-12-08
کد خبر: 84181 |
تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۲ |
ارسال به دوستان
پ

کره حیوانی یا گیاهی؛ کدامیک بهتر و مفیدتر است؟+ لیست قیمت

قیمت روز انواع کره در تاریخ ۱۵ آبان ۱۴۰۲ اعلام شد.

اقتصادسنج | قیمت کره حیوانی پاستوریزه در بازار روز برای تاریخ ۱۵ آبان ۱۴۰۲ اعلام شد که بر اساس آن قیمت کره حیوانی پاستوریزه میهن ۵۰ گرمی ۱۷ هزار تومان است.

قیمت کره گیاهی پاستوریزه

قیمت کره گیاهی مهگل ۲۵۰ گرمی حدود ۲۳ هزار تومان اعلام شده است.

قیمت کره محلی

قیمت انواع کره
نوع نام محصول مقدار قیمت / تومان
کره محلی کره محلی بز یک کیلوگرم ۳۱۵,۰۰۰
کره محلی دوغی گاو یک کیلوگرم ۱۷۰,۰۰۰
کره محلی ییلاق عمارلوگیلان یک کیلوگرم ۲۱۲,۰۰۰
کره محلی گوسفندی یک کیلوگرم ۳۲۰,۰۰۰
کره حیوانی و گیاهی پاستوریزه کره حیوانی پاستوریزه میهن ۵۰ گرم
۱۷,۰۰۰
کره حیوانی پاستوریزه کالین ۲۵۰ گرم
۸۵,۰۰۰
کره گیاهی مهگل ۲۵۰ گرم
۲۳,۸۰۰
کره گیاهی صبحانه لادن ۵۰ گرم ۴,۹۱۰
کره گیاهی غنچه پلاس ۲۵۰ گرم ۲۶,۳۵۰

قیمت کره دوغی گاوی کیلویی ۱۷۰ هزار تومان اعلام شده است.

تفاوت اصلی کره گیاهی با کره حیوانی

در نگاه اول کره ها نقش مهمی در زندگی روزمره تمامی مردم در کشورهای مختلف به ویژه ایران دارند.  طبق بررسی های مجله عصر جدید در واقع می‌توان گفت بسیاری از غذاها توسط روغن‌ها و کره‌های مختلف تهیه و طبخ می‌شوند و دانستن این نکته که کره ها چه تفاوت‌هایی را با هم شامل می‌شوند از اهمیت بالایی برخوردار است.

موضوعی که شاید ذهن خیلی از افراد را درگیر خود کرده باشد به خصوص آشپزهایی که تازه شروع به فعالیت در این زمینه کرده‌اند و همچنین زنان خانه‌دار را، تفاوت کره گیاهی با کره حیوانی باشد.

در واقع این که این کره ها چه تفاوت‌هایی را شامل می‌شوند و در نگاه کلی و جزیی چه فرق‌هایی با یکدیگر دارند موضوع بحث اصلی این مقاله است و همچنین در رابطه با موضوع تفاوت پنیرپیتزا و پنیر چدار گفتارهایی را مورد بحث قرار خواهیم داد.

در واقع تفاوت اصلی کره حیوانی با کره گیاهی می‌توان از نام آن ها نیز تشخیص داد و ماده اصلی و مهم‌ترین بخش تشکیل دهنده آن ها دانست. البته این تفاوت به گونه‌ای ساختاریافته است تا مصرف کنندگان حتی با تغییر نامی که هر دو دارند نتوانند به خوبی آن را تشخیص و از هم تمیز دهند.

کره حیوانی بر پایه چربی گرفته شده از شیر دامی تهیه و فراوری می‌شود اما کره گیاهی همانطور که از نامش پیداست بر پایه مواد اولیه‌ای است که با فراوری و بهره‌وری از گیاهان خاص تولید می‌شوند و در واقع مهندسان صنایع غذایی در تلاش بوده‌اند با استفاده از فرمول‌های خاص در تولید این نوع کره، خصوصیات آن را کاملا به مانند همتای خود یعنی کره حیوانی شبیه کنند به شکلی که تا حد ممکن نتوان آن ها را از تشخیص داد و فرق آن ها را فهمید.

همچنین در تهیه کره گیاهی کارخانه‌ها فراوری‌اهی زیادی را انجام می‌دهند که می‌توان به گونه‌ای به این شکل برداشت کرد که کره گیاهی ریشه‌ای صنایع غذایی دارد و کاملا ساخت کارخانه ها است؛ البته بدون در نظر گرفتن ماده اولیه آن که گیاهان آن ها را شامل می‌شوند.

کره گیاهی یا مارگارین؟

در حقیقت در جهان و کشورهای مختلف و گوناگون چیزی به نام کره گیاهی وجود ندارد و نام اصلی آن مارگارین است؛ که از سال‌های خیلی دور در ایران به نام کره گیاهی شناخته می‌شود می‌توان گفت بیشتر مردم این دو را از هم جدا می‌دانند.

کره گیاهی در جهان با نام مارگارین شناخته می‌شود و عنصر اولیه و اصلی تکیل دهنده آن گیاهان هستند که با فراوری‌های زیاد و اضافه کردن بعضی مواد شیمیایی-غذایی به آن باعث می‌شوند که از نظر ظاهری و طعمی تفاوت اندکی با کره حیوانی و در واقع کره اصلی داشته باشد.

کره حیوانی مفیدتر است یا کره گیاهی (مارگارین)

مارگارین یا همان کره گیاهی به علت پایه‌ای که از آن تشکیل شده است یعنی گیاهان، می‌توان گفت تقریبا فاقد کلسترول است و در مقایسه با کره حیوانی از مضرات کمتری برخوردار است. اما باید گفت که کره گیاهی کاملا یک محصول کارخانه‌ای است و کیفیت فرمول‌های غذایی که پیش‌تر به آن اشاره شد تاثیر عمده و ویژه‌ای بر روی این ماده غذایی می‌گذارد.

همچنین کارخانه‌ و تجهیزاتی که کره گیاهی در آن ها فراوری می‌شود نیز از اهمیت بالایی برخوردارند به گونه‌ای که می‌توانند درجه کیفی خیلی خوب یا خیلی بدی را به کره گیاهی تولید شده نسبت دهند و بر اساس این موضوع می‌توان گفت مضرات و کیفیت کره حیوانی کاملا بسته به شرایطی است که در آن تولید می‌شود و در نهایت در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد.

اما از طرفی کره حیوانی نوعی از کره است که مضرات بسیاری را برای به خصوص افرادی که بیماری‌های خاصی دارند شامل می‌شود. در واقع این نوع از کره نباید برای افرادی که تحرک کم و یا سن زیادی را دارند مورد استفاده قرار بگیرد.

کره گیاهی با خصوصیات خاصی که دارد تقریبا در تمامی جهان بخشی را در سبد غذایی خانواده‌ها به خود اختصاص داده است و به دلیل گیاهی بودن و فاقد کلسترول بودن و چربی بالا بیشتر برای افراد مسن و دارای بیماری‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در نتیجه‌گیری کلی در مقایسه بین این دو نوع کره یعنی کره گیاهی و کره حیوانی باید گفت که کره حیوانی هرچند که از کلسترول بالایی تشکیل شده است و کره گیاهی یا همان مارگارین چربی کمتری را شامل می‌شود اما کره حیوانی به دلیل املاح و ویتامین‌های زیاد و سرشاری که دارد به خصوص برای جوانان و ورزشکاران توصیه می‌شود و کره گیاهی خیلی برای این قشر از هر جامعه‌ای توصیه نمی‌شود.

یکی از دلایلی که کره گیاهی خیلی مرود استفاده نباید قرار بگیرد به ویژه برای سنین پایی‌تر و کم سن و سال‌تر در واقع این موضوع است که کره گیاهی همانطور که گفته شد یک محصول کاملا مدرن و همچنین کارخانه‌ای است و فاقد ویتامین‌های موثر و مفید برای بدن.

به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند که کره حیوانی جایگاه بالاتری باید در نزد خانواده‌ها و سبدهای غذایی داشته باشد و همینطور در مقایسه با کره گیاهی یا مارگارین مقدار بیشتری مصرف بشود از آن ها خانواده‌ها کمتر در زندگی خود مصرف کنند.

دلیل اختراع کره گیاهی یا همان مارگارین در مقابل کره حیوانی

در بسیاری از کشورهای جهان نیاز به کره بیشتری برای مصرف همگانی مردم نیاز می‌شد و همچنین مواد گران بودن مواد اولیه تولید آن یعنی شیر باعث شد که صنایع روغن کشورهای مختلف و گوناگون به چاره‌ای بیندیشند که بتوانند با هزینه تولید کمتری دست به تولید کره برای مصرف مردم بزنند.

بر همین اساس صنایع روغن کشورها، با ایجاد فرمول‌های مختلف شیمیایی-غذایی بر روی فراوری گیاهان مختلفی نظیر پالم و نارگیل کره‌ای را به عنوان کره گیاهی یا همان مارگارین تولید کردند. در ابتدا فرض بر این بود که با کاهش هزینه‌های تولید می‌توان این کره کارخانه‌ای را به عنوان جایگزینی برای کره حیوانی در سبد غذایی خانواده‌ها در نظر گرفت.

اما با گذشت زمان و مضرات و منافعی که هر کدام برای قشر خاصی از جامعه در سبدهای غذایی مختلف ایجاد کردند، کره گیاهی و کره حیوانی هر دو بین جامعه به یک اندازه مورد مصرف قرار گرفت، به گونه‌ای که هیچ کدام جایگزین دیگری نشد و هر کدام از این دو نوع کره، در جای خود مورد استفاده قرار گرفت.

به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط اقتصادسنج در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید