چهارشنبه, ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-04-17
کد خبر: 3645 |
تاریخ انتشار : ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۲ |
ارسال به دوستان
پ

صنعت بیمه چه کمکی به کاهش فقر در کشور می کند؟

صنعت بیمه یکی از صنایع مهم، اثرگذار و پیشرو در حوزه اقتصاد جهان و همچنین اقتصاد کشورمان است. در همین رابطه، رئیس مرکز پژوهش های مجلس از نقش صنعت بیمه در کاهش فقر در کشور سخن گفت.

صنعت بیمه یکی از صنایع مهم، اثرگذار و پیشرو در حوزه اقتصاد جهان و همچنین اقتصاد کشورمان است. در همین رابطه، رئیس مرکز پژوهش های مجلس از نقش صنعت بیمه در کاهش فقر در کشور سخن گفت.

به گزارش «اقتصاد سنج»، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: صنعت بیمه و بیمه ایران می تواند با طراحی و گسترش بیمه‌های جدید در چارچوب برنامه هفتم توسعه به کاهش فقر در کشور کمک کند.

«بابک نگاهداری» درهمایش بررسی عملکرد ۱۱۰ روزه هلدینگ کسب وکار سبا با اشاره به تدوین چارچوب‌های جدید ونوع نگاهی تازه به توسعه کشور دربرنامه هفتم توسعه اظهارداشت: یکی از مباحث مهمی که رهبر معظم انقلاب در ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه هفتم به آن اشاره خاص کردند، بحث عدالت است. هم اکنون ضریب جینی درکشور به چهار درصد رسیده واین یعنی نابرابری درکشور افزایش یافته است. همچنین جمعیت زیر خط فقر کشور به ۵/۲۶ میلیون نفررسیده وطبقه متوسط که راهبر توسعه کشور است، لاغر شده است. برای درماناین وضعیت یکی از اهرم‌های مناسبی که وجوددارد، صنعت بیمه است.

وی گفت: صنعت بیمه و در راس آن بیمه ایران که بخش عمده بازار بیمه ای کشور را در اختیار دارد، می‌تواند با تدوین بیمه‌های جدید و گسترش بیمه‌های موجود مانند بیمه‌های عمر و زندگی، به کاهش فقر کمک کند. گسترش این بیمه‌ها علاوه براینکه منابع لازم برای توسعه سرمایه گذاری صنعت بیمه دراقتصاد کشوررا فراهم می‌آورد، می تواندبه توسعه آموزش، کاهش نابرابری ها و افزایش رفاه اجتماعی منجر شود. از همین رو توسعه بیمه‌های عمر برای کاهش فقر یکی از محورهای مهم مورد توجه در برنامه هفتم توسعه است وافزایش ۵۰ درصدی این بیمه‌ها برای پنج سال آینده هدف گذاری شده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه ارتقای حکمرانی درصنعت بیمه را دردستور کار داریم، افزود: افزایش شفافیت، نظارت وپاسخگویی درصنعت بیمه، افزایش سواد مالی مردم وآشنایی بیشتر افکار عمومی با صنعت بیمه جزو برنامه‌های دردست تدوین است.

وی با اشاره به اینکه چهار چالش وسه پنجره فرصت کشوردرچارچوب برنامه هفتم توسعه به عنوان اولویت مورد توجه قراردارد، ادامه داد: صنعت بیمه کشور اگر بخواهد به رسالت خوددرتوسعه کشور عمل کند، باید نگاهی به این اولویت‌ها داشته باشدکه یکی از مهمترین آن، ایجاد منابع مالی از طریق شرکت‌های سرمایه گذاری مانند همین هلدینگ کسب وکارسبا است. باخلق منابع مالی ازاین طریق می‌توان ریسک سرمایه گذاری درکشوررا پوشش داده وبه فعالان اقتصادی کشور انگیزه بدهید.

نگاهداری اظهار کرد: در برنامه هفتم توسعه پیش بینی شده است ضریب نفوذ صنعت بیمه به هفت درصد برسدواز این طریق می‌توان فضای امنی برای کسب وکار ایجاد کرد. چرا که قراراست رتبه فضای کسب و کار ایران دردنیا از ۱۲۷ کنونی به پله ۷۷ برسدوصنعت بیمه یکی از ارکان اصلی تحقق این هدف است.

این مقام مسئول با تاکید بر ضرورت دانش بنیان شدن بیشتر صنعت بیمه وحمایت از شرکت‌های دانش بنیان گفت: هم اکنون ۹/۰ درصد ارزش افزوده صنایع ما مربوط به بخش دانش بنیان است که صنعت بیمه دراین بخش هم می‌تواند کمک زیادی به کشور بکند.

وی با اشاره به نیاز کشور به سرمایه گذاری و نقش صنعت بیمه در تامین آن افزود: صنعت بیمه می‌تواند با استفاده از منابع دراختیار خود در نقاطی که کشور نیاز به سرمایه گذاری دارد؛ مانند شبکه‌های حمل ونقل، راه اندازی کریدورهای ترانزیتی و مانند آن درکرانه های خلیج فارس ودریای عمان به کمک کشور بیاید. هم اکنون تغییراتی درنظام بین الملل درحال ایجاد شدن است و جهت حرکت سرمایه به سوی شرق است که متاسفانه یا خوشبختانه، خاورمیانه محل رقابت ابرقدرت هاخواهد بود. لذا ایران باید دراین نظام جدید برای خود جایابی مناسبی داشته باشد.

وی درادامه توضیح داد: ما دربرنامه هفتم توسعه توجه حکمرانی را به سوی دیپلماسی اقتصادی جلب کردیم که یکی از محورهای آن این است که کریدورهای ترانزیتی باید به طور حداکثری از داخل ایران عبور کنندوکشورهای دیگر در رقابت با ایران، نمی‌خواهند چنین شود. لذا صنعت بیمه وبیمه ایران از طریق همین منابعی که درهلدینگ سبا دراختیار دارد می‌تواند دربخش حمل ونقل و ترانزیت و ایجاد زیرساخت‌های مربوطه به کشور کمک کند.

نگاهداری افزود: همچنین سرمایه گذاری در دیگر بخش‌های زیرساختی نظیر کشاورزی و امنیت غذایی، زنجیره ترانزیتی، انرژی و افزایش ارزش افزوده صنایع از دیگر محورهای مورد نیاز برای سرمایه گذاری صنعت بیمه است.

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: جمع بندی ما این است که رفع موانع سرمایه گذاری ودیپلماسی اقتصادی شاه کلید برون رفت از مشکلات کنونی کشور است که ابزارهای مهمی برای تحقق این هدف دردست صنعت بیمه قرار دارد بنابراین بیمه ایران به عنوان بزرگترین شرکت بیمه‌ای کشور بایدهلدینگ سبا را برای فراهم کردن منابع لازم برای این نقش آفرینی، تجهیز کند.

ایرنا

به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط اقتصادسنج در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید