چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-07-17
کد خبر: 6556 |
تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۸ |
ارسال به دوستان
پ

پیش بینی درست روسیه در مورد خشم معترضان در اروپا

روسیه به کشورهای اروپایی هشدار داده بود که وابستگی به آمریکا خشم معترضان را به دنبال خواهد داشت و تظاهرات در کشورهای اروپایی و شتاب در تغییرات سیاسی بر این پیش بینی صحه گذاشته است.

به گزارش «اقتصادسنج»، پایگاه خبری العربی الجدید در یادداشتی به قلم ناصر السهلی از بروکسل با عنوان «اروپا در تیررس خشم از وضع معیشت: اقتصاد، سیاستمداران را ترسانده است» آورده است، با شدید شدن سوز سرمای زمستان، آتش خشم مردم اروپا از وضعیت بغرنج تورم و بحران انرژی در این قاره شعله‌ورتر می‌شود.

در این یادداشت آمده است: این روزها سردرگمی و بلاتکلیفی بر وضعیت زندگی اروپاییان حاکم است، اقتصاد جنگی به جنبه‌های مختلف زندگی آنها هجوم آورده، به تورم فزاینده و بحران انرژی دامن زده و نارضایتی مردم را به جوش آورده است؛ به نحوی که صحنه به ظاهر ثبات و شکوفایی قاره آرام را ملال آور کرده و تغییرات سیاسی حکومت‌ها در آن شتاب گرفته است.

شرایط مالی و اقتصادی باعث نگرانی سیاستمداران در بسیاری از کشورهای اروپایی شده است، به ویژه پس از استعفای اجباری لیز تراس، نخست وزیر بریتانیا، که تنها برای حدود ۴۵ روز روی کار بود.

نویسنده تصریح کرد: آنچه اروپای امروز تجربه می‌کند نه تنها عدم وجود هماهنگی و همبستگی در دستیابی به راه حل‌های مشترک برای بحران‌ هاست، بلکه سردرگمی در تصمیمات و سیاست‌های اقتصادی داخلی کشورهای این قاره پیر است، به ویژه اینکه اکنون چشمان حاکمان به خیابان‌ها معطوف شده است که توانایی خود را برای سرنگونی و تغییر دولت‌ها نشان داده تا حرف روسیه در مورد نقش جنبش‌های اعتراضی فزاینده در تشدید اوضاع در جوامع غربی به کرسی نشسته باشد.

از نظر دموکراسی‌های غربی، به‌ویژه آن‌هایی که توسط جریان‌های به اصطلاح میانه‌رو اداره می‌شوند، اوضاع به سمت بدتر شدن می‌رود و با آنچه حدود هشت ماه پیش بود، یعنی زمانی که حمله روسیه به اوکراین آغاز شد، متفاوت است.

 با توجه به هشدارهای مؤسسات تحقیقاتی و رسانه ای، امروز دامنه اعتراضات مردمی در اروپا در حال گسترش است و انتظار می‌رود آتش خشم مردم با سوز سرمای زمستان شعله‌ورتر شود، چرا که اقتصاد نقش موتور محرکه نارضایتی اجتماعی را بازی می کند.

تماس با مسکو

بر اساس این یادداشت، اعتراضات این بار در اروپا با تظاهرات چند هفته پیش در خیابان‌های جمهوری چک و گسترش آن به آلمان متفاوت است، در آلمان تظاهرات کنندگان در اواسط اکتبر در لایپزیگ، دومین شهر بزرگ ایالت زاکسن  در شرق آلمان  شعار سر دادند که سیاستمداران برلین باید با مسکو تماس بگیرند.

علاوه بر این، اعتراضات در فرانسه که  از هفته‌ها پیش ادامه دارد و تقاضا برای مقابله با گرانی‌ها و افزایش دستمزدها در این کشور، درباره اینکه بقیه قاره حداقل تا سال  ۲۰۲۳، وضعیت خوبی داشته باشند، نوید خوبی را نمی‌دهد، یعنی زمانی که قیمت‌های انرژی به محرک اصلی امواج گرانی و ترس از آینده تبدیل می‌شود.

بن مک ویلیامز، کارشناس انرژی و آب و هوا در اندیشکده بروگل در بروکسل می‌گوید: سال آینده اوضاع بدتر خواهد شد. ۳۰ درصد از ذخایر گاز اروپا در حال حاضر از منابع روسیه است و در زمستان امسال باید بخشی از گازی را که در اختیار داریم حفظ کنیم تا زمانی که فرصتی برای پر کردن مجدد آن در سال آینده داشته باشیم.

مک ویلیامز معتقد است: با وجود کاهش اخیر قیمت گاز، وقتی مخازن در زمستان تمام می‌شوند، ما با یک جنون قیمت مواجه خواهیم شد و  انتظار می‌رود که این مشکل با فرا رسیدن زمستان ۲۰۲۳ ادامه یابد و نبودن جایگزین‌های جدی برای نجات اروپا از مخمصه کاهش گاز، اروپا را واقعا خسته خواهد کرد.

به عقیده نویسنده، مشکلات انرژی با خود یک سری مشکلات دیگر را ایجاد می کند که نه تنها به گرم کردن خانه‌ ها در زمستان، بلکه به کل چرخه اقتصادی یک کشور مربوط می‌شود، زیرا اثرات و پیامدهای آن در بیشتر سطوح، از سیاست گرفته تا حوزه نظامی و جامعه نمود خواهد داشت.

الکساندر دی‌کرو، نخست وزیر بلژیک به وضوح بیان کرده که بحران انرژی در اروپا چه معنایی دارد و هشدار داده است: ما در معرض خطر صنعتی زدایی در مقیاس بزرگ در قاره اروپا هستیم. این، در کنار ترس از این است که افزایش قیمت‌ها و کمبود انرژی می‌تواند شرکت‌ها را به مهاجرت سوق دهد.

بالا رفتن قیمت انرژی آلمان به دنبال تورم اروپا

تظاهرات در خیابان‌های آلمان، با وجود اختصاص صدها میلیارد یورو از سوی دولت اولاف شولنتس صدراعظم این کشور برای مواجهه با پیامدهای گرانی، هشداری در مورد سطح تأثیر قیمت‌های بالای انرژی و هزینه‌های زندگی ناشی از تورم اروپا بر مردم این کشور است؛ بخصوص که این روزها شعارهای جناح راست ناسیونالیست تندرو در آلمان که خواهان اخراج و جایگزینی طبقات حاکم است، مردم را برای ریختن به خیابان‌ها بیشتر تحریک کرده است.

در عمل، آنچه سیاستمداران اروپایی را نگران می‌کند این است که روسیه از قبل شروع به برداشت ثمره سرمایه‌گذاری بلندمدت خود در ایجاد مشارکت‌های انرژی با اروپا کرده است و از همین رو است که تظاهرات‌ کنندگان آلمانی  امروز از دولتشان می‌خواهند که تحریم‌ها علیه روسیه را لغو کند و با مسکو تماس بگیرد و خطوط لوله نورد استریم را برای رسیدن مجدد گاز روسیه باز کند.

نویسنده در ادامه به اظهارات یورگن الساسر، سردبیر مجله راست‌گرای Compact آلمان اشاره کرد که چند هفته پیش در میدان آگوست پلاتز در لایپزیک خطاب به آلمانی‌ها گفت که کشورش (آلمان) به شراکت انرژی با روسیه به نفع صنعت شکست هیدرولیکی آمریکا خیانت کرده است و با این اظهارات خود یادآور این روایت روسیه است که اروپا گروگانی در دست سیاست‌های واشنگتن است.

وی افزود: از آنجایی که آلمان و فرانسه کشورهای ساده‌ای در سطح چرخ صنعتی و اقتصادی اتحادیه اروپا نیستند، صداهایی شنیده می‌شود که می‌گوید: جنگ دیوانه وار غرب علیه روسیه باید متوقف شود و برای جلوگیری از افزایش سرسام آور قیمت انرژی، باید به خرید گاز از روسیه بازگشت همانطور که قطب‌های راست افراطی در کشورهای مختلف خواستار آن هستند.

به گفته مؤسسه اقتصادی آلمان DIW، یکی از مشکلات آلمان عدم توزیع برابر ثروت است، زیرا بر اساس آنچه دی ولت گزارش داده است، ۴۰ درصد از مردم علیرغم ثروت این کشور صنعتی ثروتی ندارند.

صداهای اعتراض اروپا

در ادامه یادداشت آورده شده اگرچه برلین اخیراً یک بسته اضطراری ۶۵ میلیارد یورویی ارائه کرده است که شامل مبلغ ۳۰۰ یورویی برای بازنشستگان و افزایش جزئی کمک هزینه مسکن و کمک‌های نقدی است، اما میلیون‌ها نفر از طبقه متوسط ​​و فقیر این کشور در صورتی که قبض ۱۰۰۰ یورویی گاز آنها به طور ناگهانی چهار برابر شود با معضل واقعی روبرو خواهند شد.

نویسنده افزود: این موضوع دیگر محدود به فرانسه، آلمان و جمهوری چک یا لهستان و بقیه کشورهای مرکز و شرق قاره اروپا نیست، بلکه در حال گسترش به سمت جنوب قاره اروپا مانند ایتالیا، اسپانیا پرتغال و یونان است؛ جایی که قیمت‌های بالای برق، گرمایش یا سایر نیازهای روزمره خانواده منجر به اعتراض علیه سیاست‌های دولت‌ها شده است و برخی از آن دولت‌ها را شتابان به سمت راه‌حل‌هایی مقطعی کشانده  که از جمله آن اختصاص میلیاردها یورو برای کاهش قیمت بنزین است تا مانع از وقوع اعتراضات اجتماعی شوند.

در هر صورت، مرکز تحقیقات بروگل در بروکسل انتظار ندارد که خطرات این انقلاب‌های اجتماعی تا اوت سال آینده کاهش یابد. به گفته این مرکز، هزینه کردن نزدیک به سه درصد از تولید ناخالص داخلی تا تابستان گذشته در کشورهایی مانند اسپانیا، فرانسه، ایتالیا و یونان برای کاهش قیمت انرژی بر شهروندان و صنایع و تداوم این روند نیز حکایت از بحران‌های دیگری دارد.

العربی الجدید نوشت: بنابراین، طبقه سیاسی اروپا برای اولین بار از آغاز دهه هفتاد (چند سال پس از وقوع اعتراضات انقلاب‌های جوانان) خود را در قاره‌ای با چالش‌هایی از نوع دیگر مواجه می‌بیند  که منشا اصلی آن اقتصاد است، آن هم در قاره‌ای که در کل اقتصاد جهانی پیشرو بوده است.

بر اساس آنچه میلان نیک، محقق اهل جمهوری چک و کارشناس سیاست اروپا نیز معتقد است، تظاهرات ناگهانی حدود دو هفته پیش در جمهوری چک زنگ خطر را به صدا درآورد.

نزدیک کردن دوست و مجازات دشمنان

نویسنده آورده است: در شرایط آشفته حال کشورهای اروپایی، بیم آن می‌رود که سیاست مسکو دوستان را نزدیکتر، دشمنان را مجازات و شکاف اروپایی را عمیق‌تر کند.

وی افزود: با وجود اینکه خطوط لوله نورد استریم یک و دو اواخر سپتامبر گذشته در دریای بالتیک هدف انفجار قرار گرفت و با وجود تحریم‌های غربی علیه مسکو، گاز روسیه همچنان به برخی کشورهای اروپایی راه پیدا کرده است. این یک وسوسه برای برخی است که اتحاد اروپایی‌ها را از بین ببرند، چیزی که سیاستمداران پایتخت اتحادیه اروپا در بروکسل از آن می‌ترسند، به ویژه اورزولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا و سیاستمدار آلمانی که در نشست سران این اتحادیه در پنجشنبه و جمعه گذشته  نتوانست  بر سر سقف مشخصی برای قیمت‌های گاز روسیه و استقراض مشترک برای کمک به شهروندان جوامع خود از بحران انرژی به توافق برسد.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان (یک ملی‌گرای تندرو) آنچه را که دلیل عدم توافق در اروپا بر سر راه‌حل‌های ریشه‌ای می‌داند، به زبان روشن بیان کرده  و توقف گاز ارزان روسیه را به بحران‌های اقتصادی و مالی مرتبط دانست.

اوربان پیش از نشست رهبران اروپایی در بروکسل درباره واقعیت حال و هوای تیره اروپا نوشت و به همکارانش در بقیه ۲۶ کشور یادآور شد که آنها درباره «گاز بد روسیه» زیاد صحبت می‌کنند و می‌گویند: ما باید خرید آن را متوقف کنیم؛ اما هیچ کس به ما نمی‌گوید که چگونه آن را جایگزین کنیم؟

 

به اشتراک بگذارید:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط اقتصادسنج در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید